Festyn rodzinny

26 czerwca 2016r. w Antoniówce Świerżowskiej odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach, PSP w Antoniówce oraz Sołectwo Antoniówka. Była to już 5 edycja pikniku, którego szczególną atrakcją była obecność Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Na początku uczestników festynu powitali: Z-ca Wójta Gminy Maciejowice – Pan Ryszard Brodziak, Rtm. Kaw. Och. – Pan Zygmunt Kandora, Dyrektor PSP w Antoniówce – Pani Danuta Tobiasz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach – Pan Krystian Milewski oraz Przewodniczący Rady Gminy w Maciejowicach – Pan Paweł Jaworski. Pierwszym punktem pikniku był wspaniały pokaz konny, podczas którego ułani zaprezentowali różne szyki konne. Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje takie jak: „Losowiada” , konkurs na najładniejszy wianek, dmuchane zamki dla dzieci, stoiska z ciastami oraz regionalnymi smakołykami wśród których nie zabrakło tradycyjnego smalcu i ogórków. Na scenie swoje talenty zaprezentowały dzieci z zespołu „Obereczek” oraz z kółka tanecznego. Ułani zachwycili wszystkich drugim pokazem kawaleryjskim, podczas którego zaprezentowali jak posługiwano się szablą, różne cięcia, nie zabrakło także petard oraz strzałów z karabinu, które tworzyły klimat prawdziwego pola boju. Jak co roku festyn połączony był z obrzędami nocy kupały. Zespół „Obereczek” przybliżył wszystkim uczestnikom festynu tradycję i znaczenie tych obrzędów. Następnie korowód na czele, którego były dziewczynki z ułanami na koniach podążył nad Wisłę, aby puścić uwite wianki. Na zakończenie festynu pomimo trudnych warunków atmosferycznych z koniecznymi przerwami zespół „Rodos” zagrał dla uczestników, by mogli bawić się na parkiecie.