11 listopada 2015r.

Mszą Świętą odprawioną w Kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach uczczono 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy oraz zgromadzeni mieszkańcy Maciejowic i Gminy Maciejowice. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: ZKiBW Politycznych, Publicznego Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki z Maciejowic, Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciejowicach. Po Mszy św. mieszkańcy zgromadzili się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”, gdzie Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że „11 listopada to symboliczny dzień, przełomowy dzień dla całej XX wiecznej Europy. Dla nas – Polaków – jest to radosne święto powrotu wolności , którą w dużej mierze sami wywalczyliśmy. Data ta symbolizuje dla Polaków dewizę BÓG – HONOR – OJCZYZNA i przywołuje pamięć o tych wszystkich , którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie.” Nadmienił również, że w tamtej rzeczywistości w zaborczych armiach znalazło się trzy miliony Polaków walczących ze sobą, ale również za Polskę, która na nowo odżyła w ich sercach i umysłach po latach zapomnienia i braku nadziei. Gospodarz mówił również o krzewieniu patriotyzmu wśród młodego pokolenia „Nie pozwólmy, aby zanikały takie wartości jak patriotyzm czy miłość do Ojczyzny. Pamięcią, swoją postawą, uczestnictwem w uroczystościach rocznicowych, nadajemy mu należytą rangę, a młodemu pokoleniu przypominajmy czym patriotyzm jest. Dzieje uczą nas, że Rzeczpospolita była wtedy silna, gdy wszystkie jej stany poczuwały się do odpowiedzialności za dobro wspólne.” Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem oddając hołd poległym bohaterom. W imieniu Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Woźniaka Pani Aleksandra Mianowska – asystent odczytała list skierowany do Mieszkańców Gminy Maciejowice z okazji Święta Niepodległości. Pan Poseł w swoim liście wspomniał wielkie postaci Drugiej Rzeczypospolitej : Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa. Zaznaczył również jak ważne jest aby własną Ojczyznę rozwijać, zapewnić jej trwałe miejsce wśród wolnych i niepodległych narodów. Życzył również „ Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Wszystkim Mieszkańcom Gminy Maciejowice mądrego korzystania z daru wolności oraz radosnego przeżywania Święta Niepodległości”. Kolejna część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Parafialnym, gdzie odsłonięto i poświęcono po renowacji Kwaterę Wojenną z okresu I wojny światowej. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas uroczystości gminnych Mieszkańcy mogli wysłuchać pieśni patriotycznych, które zostały zaproponowane na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach udostępnił tego dnia bezpłatnie zwiedzanie Muzeum im. Tadeusza Kościuszki.